HISTÓRIA HOMEOPATIE

Z HISTÓRIE HOMEOPATIE

Už v 5. storočí pr.n.l. grécky lekár Hippokrates (asi 460- asi 377) ako prvý vyslovil myšlienku založenú na princípe ,,podobné nech je liečené podobným“. Táto teória vychádza z predpokladu, že látka, ktorá je schopná vyvolať príznaky ochorenia u zdravého jedinca, dokáže liečiť podobné príznaky počas choroby.

Za zakladateľa súčasnej homeopatie sa však považuje nemecký lekár, chemik a jazykovedec Samuel Christian Hahnemann (1755 – 1843), ktorý na princípe podobnosti vybudoval nový systém liečenia a jeho základy zhrnul v diele Organon. Vďaka skúšaniu substancií na zdravých ľuďoch sa považuje za zakladateľa experimentálnej farmakológie.

Hahnemanna zaujal  podrobný opis účinkov chinínu používaného pri liečbe malárie. Napriek tomu, že sám netrpel maláriou, sa u neho po užití  dávky chinínu z kôry chinínovníka vyvinuli symptómy totožné so symptómami malárie. Rovnaký spôsob overovania používal aj u iných substancií, ktoré  postupne aplikoval pri liečbe pacientov. Spočiatku používal vážiteľné množstvá látok, neskôr ich nežiadúce účinky odstránil dynamizáciou a potencovaním.

Hahnemann týmito pokusmi potvrdil Hippokratov princíp “ podobné nech je liečené podobným– similia similibus curentur a liečbu, ktorá využívala tento princíp nazval „homeopatiou“ – z gréckeho slova homoios (podobný) a pathos (choroba). Klasickú medicínu nazval „alopatiou“, čo znamená „opačná choroba“.

V 19. a 20. storočí sa homeopatia rýchlo šírila cez Európu do Ázie a Ameriky. Známe sú úspešné výsledky dosiahnuté liečbou mnohých chorôb a epidémií, najmä cholery.

Začiatkom 20. storočia stál pri zrode novej éry  homeopatie George Vithouklas. K súčasným svetovým homeopatom  ktorí pracujú na objavovaní nových substancií, ich systematizáciia a prispievajú tak k zvýšeniu starostlivosti o pacientov liečených homeopaticky patria J Scholten, R. Sankaran, M Yakir, D. Brown, J. Hardy, L. Klein a ďalší.

HOMEOPATIA VO SVETE

. V súčasnosti je homeopatia podľa WHO  druhým najpoužívanejším systémom liečby vo svete. Používa sa vo viac ako 80-tich krajinách sveta. Je legálne uznaná ako metóda liečby v 42 krajinách a ako súčasť komplementárnej a alternatívnej medicíny v 28 krajinách.

V niektorých krajinách je začlenená do systému zdravotnej starostlivosti a je preplácaná štátnymi zdravotnými poisťovňami. 

Homeopatické lieky užíva približne 25% obyvateľov Európy. Najväčšej obľube sa tešia v Švajčiarsku, Nemecku, Francúzsku, Írsku, Rusku, Taliansku, Belgicku a Veľkej Británii.

V Indii je homeopatia rovnocennou metódou liečby, riadne uzákonenou ako klasická medicína a vyučuje sa na homeopatických fakultách, ktoré majú štatút vysokých škôl. V Indii pôsobí viac ako 300 000 homeopatov.

  • Homeopatiou sa liečilo niekoľko pápežov vrátane Jána Pavla II.
  •  Matka Tereza založila v roku 1950 v Kalkate  prvú charitatívnu homeopatickú nemocnicu a sama vedela predpisovať homeopatické lieky
  • Britská kráľovská rodina sa lieči výhradne homeopaticky a aj preto je vo Veľkej Británii niekoľko homeopatických nemocníc.

Homeopatickú liečbu používa mnoho špičkových športovcov a prominentných osobností na celom svete